Myslím si, že odpočívat ve skutečnosti potřebujeme všichni více, než jsme si ochotni připustit. Ač jsem nikdy nebyla klasický rekreační typ, rozhodla jsem si dopřát odpočinek, abych od svého těla stále pouze nevyžadovala výkon, ale také mu i něco sama dala. V následujícím textu popíši svou zkušenost s vyhledáváním wellness dovolené, kterou jsem vybírala ve svém životě poprvé.

Ačkoliv je zřejmé, že slovo dovolená vychází z výrazu dovolit (si), vlastně si dovolenou moc dopřát nechceme. O mně to platí dvakrát. Rekreační dovolená se mi roky jevila jako zcela nepotřebná věc, která v mých očích byla pouze atributem dobře situovaných osob. To, že se jedná především o regeneraci vlastního těla, jsem příliš nevnímala. Přišlo mi to obdobně nepotřebné jako například lázně, neprodělal-li člověk předtím závažnou chorobu. A z finančního hlediska jsem to považovala pouze za nadbytečnou zátěž.

Ale s ubíhajícími roky jsem začala shledávat, že nic není samozřejmé, ani fungování organismu, který si žádá, zcela po právu, trochu péče a ohledu. To, co investujeme do nás, se nám v dobrém či zlém vždy vrátí. Je to zcela jednoduchá rovnice, k níž ale dospět nebylo pro mě vůbec jednoduché. Nyní snad již jsem alespoň natolik chytrá, že vím, že wellness dovolená není pomíjivou kratochvílí pro hýřili, ale zcela normální a právoplatnou součástí života.

Ubytování

Prvním krokem, který je potřeba při výběru dovolené učinit, je rozhodnutí o způsobu a standardu ubytování. Potřebné je, aby byl člověk zcela spokojený. Existuje několik variant ubytování, kdy se jedná o ubytování v tzv. Economy pokojích, mezonetových pokojích, De Luxe pokojích a apartmánech. Já osobně potřebuji při dovolené pevnou střechu nad hlavou a ideálně i balkón a ostatní není pro mě tak podstatné, ale záleží na každého vkusu a prioritách.

Vyžaduji však vlastní koupelnu, ideálně i s vanou, ale není podmínkou, i bezplatné WIFI připojení na pokoji. Satelitní televize, trezor a minibar mě naopak již více šťastnou neučiní, ale rozumím i těm, kteří i tyto výdobytky záměrně vyhledávají. Každý si musí vyhledat své ideální bydlení sám, ale za úvahu jistě stojí například apartmány v středisku Jasná či přímo Hotel Grand Jasná. Je mnoho možností, kde se lze ubytovat i za přijatelné ceny a dávno již neplatí, že za pohodlí se musí platit velkými penězi.

Heslo wellness

Regenerační procedury se pak stávají celým jádrem dovolené, protože o ně vlastně jde, i když samozřejmě dostatek spánku, procházky a výlety také udělají své. Příjemné je, že do většiny wellness center je vstup pro hotelové hosty bezplatný. Lze tak přímo v místě ubytování navštívit plavecký bazén, ideálně s vířivkami a masážními tryskami, a interiérovou či exteriérovou saunu. V mnoha hotelích jsou vybudovány i celé saunové komplexy, kde lze pobývat v interiérových i exteriérových saunách, například v klasické finské, solné a parní sauně, stejně tak jako v sauně aromaterapeutické.

Dopřát si lze i řadu masáží, zábalů, kosmetických ošetření, rovněž i manikúru a pedikúru. Existují i zdravotní koupele se speciálními bylinami či minerály a skutečně to není pouze doménou občanů třetího věku. K procedurám je třeba přistupovat s vědomím jejich výrazného preventivního účinku, prostřednictvím kterého lze právě zabránit nebo alespoň redukovat potenciální zdravotní problémy v budoucnosti.

Baby-friendly styl i pro bezdětné

Máte-li děti, je pro vás baby-friendly styl pak jistě nezbytností. Já děti nemám, ale přišla jsem na to, že je pro mě neméně důležitým. Spokojené děti dělají spokojené rodiče a spokojené rodiny pak dělají příjemnou atmosféru, utichá hluk a nepokoje. Ideální jsou dětské koutky, u stolů pak dětské židličky, ze kterých děti pojídají svá dětská menu.

Klidu a pohodě napomohou i dětské herny, půjčovny hraček a sportovních pomůcek, stejně tak jako na pokojích přebalovací pulty, dětské vaničky, ohřívací lahve a kosmetické prostředky, schůdky k umyvadlu, vaně a WC atd. Dříve se jednalo o nové prvky, ale nyní je výše uvedené v hotelích a apartmánech běžným standardem.

Gurmánská stránka dovolené

Wellness pobyt se vůbec nevylučuje s gurmánskými požitky a objevy. Ideální je samozřejmě, když nový objev je zároveň i požitkem, a ne pouze novým požitkem s netradiční chutí, ale to je již riziko zkoušení nových pokrmů. Stravování není dle mého názoru obdobně klíčové jako ubytování, ale je praktické předem si na internetu dohledat možnosti místních restaurací, jídelen apod. Platí to především v případě vegetariánských a dětských návštěvníků, kteří mají výběr z podstaty omezenější.

K dobrému tónu pak jistě patří ochutnání místních nápojů, především pak vinných odrůd a pivních druhů, samozřejmě stejně tak lze přijít na chuť zdravým minerálním vodám, ideálně z tamějších přírodních pramenů, ale kvašené nápoje jsou prostě stále oblíbenější.

Svět internetových slev a last minute

Na dnešní době je příjemné, kromě řady zase nepříjemných věcí, dostupnost takřka všech podstatných informací na internetu, kdy lze z křesla či postele řídit svou příjemně prožitou dovolenou. Potřebné je již několik týdnů předem sledovat možnosti slev a ujasnit si, jakou podobu last minute chceme či nechceme akceptovat. Ať potom odpadne panika na poslední chvíli, kdy člověk může pod momentálním vlivem výhodnosti nabídky opominout nějaký klíčový parametr. Tedy je třeba si předem připravit hlavní kritéria a pak jen strategicky vyčkávat a odměna se s jistotou dostaví.

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s